تئاتر بدن رویکرد روانکاوانه به بیماری های روان تنی


Theatres of the Body: A Psychoanalytic Approach to Psychosomatic Illness

  • جویس مک دوگال

  • Joyce McDougall

  • ۱۹۸۹

  • ترمه خسروی

  • قطره

درباره کتاب:

کتاب تئاتر بدن رویکرد روانکاوانه به بیماری های روان تنی اثر جویس مک دوگال با ترجمه ترمه خسروی توسط انتشارات قطره در 256 صفحه به چاپ رسیده است.

جویس مک دوگال متولد 26 آوریل 1920 ، داندین ، ​​نیوزلند و درگذشته 24 اوت 2011 ، لندن ، انگلستان ، یک روانکاو فرانسوی-نیوزلندی بود. او چهار کتاب مهم در زمینه روانکاوی نوشته است ، که کتاب "تئاتر بدن:رویکرد روانکاوانه به بیماری های روان تنی" از جمله آنهاست.

نویسنده در تئاتر بدن نه تنها به مطالعه ی افرادی می پردازد که از طریق نشانه های جسمی به آشفتگی های روانی واکنش نشان می دهند، بلکه پتانسیل روان تنی افراد را در لحظاتی تبیین می کند که روش های معمول برای مقابله با شرایط، ناکارآمد است.

جویس مک دوگال در کتاب خود داستان هایی فراموش نشدنی از بیمارانش نقل می کند؛ مادران و فرزندان بالغی که به نظر می رسد در مرحله ی پیشاکلامی چنان با هم درآمیخته اند که جدا شدنشان از یکدیگر بسیار دشوار است. او برای اشاره به این مطلب از عبارت «یک بدن برای دو نفر» استفاده می کند و ازجمله داستان فردی به نام «تیم» را روایت می کند که اندوه و سوگ به قدری در وجود او انباشته و مدفون شده است که گویی«قلبی ندارد» تا اینکه دچار حمله ی قلبی می شود.

دکتر دوگال در مواجهه با آنچه بیماران روان تنی نیاز دارند راهنمایی هایی بسیار غنی و فرمول بندی های نظری هوشمندانه ای ارائه می کند و قلمرو روانکاوی را گسترش می دهد. تئاتر بدن کتابی بسیار برجسته در زمینه ی مطالعه ی بیماری های روان تنی است که یکی از مهم ترین متفکران روانکاوی در جهان آن را نوشته است.